Захворювання серця, як їх уникнути?

Видатний американський кардіолог Пол Д.Уайт колись сказав: «Хвороба серця до 80-річного віку, не Божа кара, а наслідок власних помилок». Іншими словами, не хочеш померти від інфаркту, подбай про первинну профілактику захворювань серця. На жаль, багато хто починає розуміти це занадто пізно.

Адже більшість серцево-судинних захворювань починаються не «раптом», а з неправильного способу життя і поступового «засмічення» артерій. В результаті скупчення жирів, особливо холестерину і тригліцеридів, стінки артерій ущільнюються, розвивається атеросклероз. А також стенокардія, кардіосклероз, міокардит, міокардіосклероз, серцева астма та інші серцево-судинні захворювання.

Самі хвороби коронарних артерій розвиваються протягом багатьох років, у міру того, як атеросклероз вражає судинну систему, послаблює постачання серця кров’ю, позбавляючи його поживних речовин і кисню. Вважається, що до якогось часу серцево-судинні захворювання більше зачіпають чоловіків, ніж жінок. Нібито естроген захищає жіночий організм, і зокрема артерії, від одного з найпоширеніших захворювань – атеросклерозу, який є основною причиною серцевих нападів. А це значить, що до настання менопаузи серцеві напади у жінок порівняно рідкісні. Поки гормони працюють, жінка відносно захищена.

Пацієнти кардіологічних клінік теж в основному чоловіки, на 16 пересадок серця була всього одна жінка. -В принципі жіноче серце – крім розмірів, нічим не відрізняється від чоловічого. Відповідно, воно менше за вагою (на 10-15%), перекачує менший об’єм крові – у чоловіка це 4,8 літра в хвилину, у жінки-всього 4 літри. Хоча все залежить від фізіологічного стану людини в той чи інший момент. Під час бігу, наприклад, обсяг перекачуваної крові може підскочити аж до 30 літрів в хвилину. У стресі те ж саме – серце скорочується інтенсивніше, викид крові збільшується. За великим рахунком людське серце – це своєрідний насос, керуючий практично всіма гормональними і хімічними процесами і речовинами в організмі, наприклад всім відомим адреналіном. Воно забезпечує кров’ю тканини, м’язи, печінку, нирки і т.д., опосередковано впливаючи і на їх роботу. Так що варто подбати про безперебійну роботу цього самого насоса.

При тому, що хвороби серця досить довго вважалися переважно «чоловічими», сьогодні лікарі стикаються зі зростанням числа серцево-судинних захворювань саме серед жінок. Можливо, тому, що в наш час основні чинники ризику, традиційно провокують інфаркти та інсульти, в рівній мірі властиві як чоловікам, так і жінкам. Найчастіше це неправильне харчування, яке призводить до ожиріння і розвитку атеросклерозу, куріння (в тому числі і пасивне), зловживання алкоголем (за винятком розумних доз сухого вина, що вважається навіть корисним для судин), гіпертонія, стреси (наприклад, ризик заробити інфаркт міокарда збільшується в 14 разів протягом першої доби після смерті близької людини), малорухливий спосіб життя, цукровий діабет.

Через те, що захворювання серця самими лікарями вважаються ніби як чоловічою прерогативою, щодо представниць слабкої статі ситуація часом недооцінюється. І нерідко доводиться до критичної. Та й самі жінки, буквально змушують чоловіків звертатися до лікаря при перших же ознаках ішемічної хвороби серця, у себе «улюблених» ті ж самі симптоми пояснюють зовсім іншими причинами – порушенням травлення, забоями і т.д. Тим часом саме в плані серцевого здоров’я у жінок існують свої специфічні «чинники ризику».

Будучи більш емоційними, ніж чоловіки, жінки за своє життя переживають на порядок більше психоемоційних перевантажень і стресових ситуацій, що найчастіше є «пусковими» причинами гострих судинних катастроф. Досліджуючи причини, що найбільш часто викликають важкі серцево-судинні захворювання, вчені виділили тип особистості (в більшості своїй це знову-таки виявлялися жінки), які найбільш схильні до ішемічної хвороби серця. Для таких людей характерні схильність до суперництва, загальна ворожість, постійний брак часу, напруженість, низька самооцінка. Представники цього типу в сім разів більше схильні до захворювань серця, ніж інші. Вважається, що основною причиною, яка формує у людей такий характер, є відсутність любові, сердечності, розуміння з боку близьких людей, починаючи з самого раннього віку.

Адже для жінок, що живуть емоціями, любов – мало не найважливіша складова їх існування. Дослідження, проведені на психологічних факультетах різноманітних вузів, показали, що більше всього на світі жінки бояться самотності і втрати привабливості – тобто того, що позбавляє їх любові оточуючих. Чоловіки, як правило, з цього приводу напружуються куди менше. Тільки жінкам властивий такий особливий стан, як вагітність, коли різко зростає ризик розвитку тієї ж гіпертонічної хвороби (гіпертонією страждають до 20% вагітних). До того ж з часом статеві гормони, до пори захищають жінку від атеросклерозу, починають зменшувати свої захисні функції. З настанням менопаузи частота серцевих нападів у жінок різко зростає. З цього часу жінки помирають від серцевих нападів в чотири рази частіше, ніж від раку грудей і ендометрію разом узятих, за кількістю інфарктів та інсультів швидко наздоганяючи чоловіків.

На жаль, поки ми молоді і здорові, ми майже не замислюємося про те, щоб і в майбутньому зберігати своє серце молодим і здоровим. Хоча це не так вже й складно, якщо подбати про це заздалегідь. По суті, серце – найнадійніший і довговічний орган, здатний працювати навіть коли гине мозок. Якщо серце добре підживлювати поживними речовинами і киснем, які не труїти нікотином і алкоголем, не заганяти його в шалених перегонах, то воно і справді може служити нам хоч 150 років.

Advertisements